Rekrutteringsfirma

elektriker

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Vores kunde Yellowtec har rygende travlt og har brug for en dygtig kollega til at supportere dem. Så er du uddannet elektriker der enten har erfaring med solceller eller en interesse i at dygtiggøre dig indenfor dette område, så er dette måske jobbet for dig!

Om Yellowtec



Virksomheden er etableret i 2004 og er indenfor de seneste tre år gået ind i markedet for vedvarende energiløsninger. De oplever allerede nu stor efterspørgsel indenfor deres ekspertiseområde. Solcelle branchen er i en rivende udvikling og dette oplever Yellowtec til fulde
Der er i dag en afdeling på Sjælland samt Jylland (Galten). Yellowtec har specialiseret sig i innovative løsninger hvilket betyder at de sjældent siger nej til en opgave – hvor andre ser vanskeligheder, ser de en spændende udfordring. Udover dette udvikler de også deres eget jordsystem, hvilket du også vil blive en del af.
Du bliver en del af en ung og innovativ virksomhed der vægter individet og udvikling af folk. Din mening og ekspertise vil både blive anerkendt og hørt, så du vil her få en unik mulighed for at udvikle dig både fagligt og personligt.

Hvad tilbyder vi:



Først og fremmest tilbyder vi et arbejde hvor du får mulighed for selv at præge din hverdag. Såfremt at du har kompetencerne og interessen, vil du få stor indflydelse på de projekter der bliver taget ind, samt medbestemmelse i hvorledes projekterne eksekveres.
Du kommer til at arbejde selvstændigt og vil være selvkørende, naturligvis med support fra dine kolleger!
En stor del af arbejdet vil bestå af store solcelle etableringer, hvormed du også kommer til at præge den bæredygtige energi.
For kandidaten med ambitioner om mere vil der være mulighed for at gå i en retning som f.eks. overmontør eller andet der evt. vil kræve selvstudie.
Udover et spændende arbejdsområde, følger der også en del goder med i dette job såsom:

- Yderst attraktiv løn efter dine kvalifikationer
- Firmabil
- Computer og telefon
- Værktøj og arbejdstøj

Arbejdsopgaver:



Da du selv vil blive en aktiv del af de projekter der kommer ind og dermed sætte dagsordenen for hvorledes de skal udføres, bliver det i høj grad også dig selv der vil komme til at definere dine opgaver. Vi kan dog fortælle at de bl.a. vil bestå af følgende:

- El-arbejde på byggepladser og boligforeninger
- Fejlfinding på lys og solceller
- Opsætning og service af solcelleanlæg op til 15 megawatt
- Almindeligt forekommende el-arbejde
- Opsætning og service af videoovervågningsanlæg

Din profil:

Du er uddannet elektriker, men det er ikke et krav at du har arbejdet med solcelleanlæg tidligere. Du bor på Sjælland da det primært vil være her du vil komme til at arbejde. Der kan dog komme enkelte dage i Jylland. Du kører ud fra din egen bopæl, men skal være indstillet på at møde ind på kontoret i København efter nærmere aftale.

Derudover vægter vi at:

- Du er selvkørende og formår at arbejde selvstændigt med dine opgaver samt træffe selvstændige beslutninger
- Du har en udadvendt personlighed og har både evnerne og lysten til at gå i dialog med mange forskellige typer mennesker
- Du er mødestabil og sætter en ære i at levere et godt håndværk
- Du taler og skriver dansk og har et kørekort
- Det vil være en fordel hvis du har erfaring med data, CTS, alarmopsætning og netværksopsætning, men dette er ikke et krav

Hvis ovenstående har vagt din interesse, vil vi se frem til at modtage din ansøgning hurtigst muligt. Har du spørgsmål er du velkommen til at kontakte chefkonsulent Jesper Hardrup på tlf. 40112670

Denne rekruttering varetages af Randstad A/S og alle henvendelser bedes rettes hertil


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Elektriker", og befinder sig i kategorien "Industri, håndværk og teknik".

Jobbet er oprettet på vores service den 1.3.2022, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Elektriker

Statistik over udbudte jobs som elektrikere

Herunder ser du udviklingen i udbudte elektriker over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal elektrikere.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte elektrikere over tid

Dato Alle jobs som elektrikere
6. februar 2025 313
5. februar 2025 314
4. februar 2025 320
3. februar 2025 317
2. februar 2025 316
1. februar 2025 318
31. januar 2025 318
30. januar 2025 318
29. januar 2025 312
28. januar 2025 316
27. januar 2025 312
26. januar 2025 318
25. januar 2025 322
24. januar 2025 324
23. januar 2025 325
22. januar 2025 319
21. januar 2025 319
20. januar 2025 318
19. januar 2025 324
18. januar 2025 327
17. januar 2025 329
16. januar 2025 329
15. januar 2025 327
14. januar 2025 323
13. januar 2025 315
12. januar 2025 318
11. januar 2025 317
10. januar 2025 321
9. januar 2025 314
8. januar 2025 312
7. januar 2025 315