IT-sikkerhedskonsulent

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Skjern

Har du interesse for IT-sikkerhed, processer og kontrolsetup, og har du lyst til at arbejde struktureret med implementering af lovning på IT-sikkerhedsområdet i den finansielle sektor, så er vores nyoprettede stilling som IT-sikkerhedskonsulent i [xxxxx] muligvis det rette for dig.

OM JOBBET

  • Du vil få en central rolle i bankens implementering og vedligeholdelse af IT-sikkerhedsområdet, herunder være med til at sikre at banken til en hver tid lever op IT-sikkerhedskravene jf. Digital Operational Resilience Act (DORA-forordningen).
  • Banken har i høj grad outsourcet IT-tjenesterne til tredjeparter, primært Bankdata, hvorfor en række opgaver i praksis varetages af tredjeparter, hvor din rolle bliver at følge op på disse aftaler via løbende dialog med bankens samarbejdspartnere.
  • Dine arbejdsopgaver vedrører derfor primært følgende emner:
    • Udvikling og vedligeholdelse af bankens IT-risikostyring og rapportering heraf til direktion og bestyrelse
    • IT-sikkerhedsstyring med udgangspunkt i ISO 27001, herunder særligt:
      • IT-tredjepartsstyring
      • IT-beredskabsstyring

    • Samarbejde med bankens anden og tredje forsvarslinje i form af hhv. risiko-/compliancefunktionen og revisionen.
    • Samarbejde med de øvrige banker Bankdata-samarbejdet.


Ovenstående vil ske i tæt samarbejde med bankens IT-risikomanager, hvor du får mulighed for at sætte dig ind i ovenstående samt dygtiggøre og udvikle dig.

Da IT-sikkerhedsområdet i bredt omfang berører bankens forskellige funktioner, vil du få et dybt indblik i bankforretningen.

Stillingen vil over tid forventeligt kunne indeholde øvrige opgaver foruden IT-sikkerhedsområdet, og stillingen vil være forbundet med et evt. udviklingspotentiale for den rette person.

VORES FORVENTNINGER TIL DIG

  • Du har en baggrund med IT-indsigt og gerne med erfaring om IT-sikkerhed eller IT-revision – alternativt er du meget motiveret for at opnå specialistviden vedrørende IT-sikkerhedsområdet.
    • Du har gerne aktuel viden og erfaring med at udføre IT-risikovurderinger og vurderinger af IT-tredjeparter og IT-outsourcing.
    • Du har eventuelt kendskab til relevant lovgivning og standarder inden for IT-informationssikkerhed, gerne ISO 27001.

  • Du kan arbejde struktureret, da dette er en forudsætning for at skabe et tilfredsstillende setup på IT-sikkerhedsområdet.
  • Du har gode kommunikations- og samarbejdsevner, da IT-sikkerhedsfunktionen samarbejder på tværs af bankens organisation, både vertikalt og horisontalt.
  • Du skal kunne tage ansvar og arbejde proaktivt med opgaver og håndtere mange bolde i luften og samtidig få opgaver afsluttet.
  • Du har gerne en baggrund fra den finansielle sektor, alternativt har du arbejdet med IT-sikkerhedsstyring i andre brancher eller evt. arbejdet med opsætning og kontrol af risikostyring i fx revisionsbranchen.
  • Du vil bidrage med godt humør i en travl dagligdag.

DERFOR [xxxxx]

I [xxxxx] er det tilladt at have personlig succes. Derfor tilbyder vi fordelagtige udviklings- og karrieremuligheder, hvor din faglige kompetence og baggrund bliver udfordret såvel praktisk som teoretisk.

Vores nøgleværdier er nærvær, handlekraft, kundefokus og ordentlighed, og det afspejler sig i alle sammenhænge, både internt i banken og i kontakten med vores kunder og samarbejdsparterer.

Som medarbejder i [xxxxx] er dit faglige fundament naturligvis vigtigt − men dine menneskelige egenskaber er lige så vigtige.

Vi tilbyder gode arbejdsvilkår i en alsidig og uformel dagligdag, hvor der er stort fokus på et godt arbejdsmiljø.

INTERESSERET?

Ønsker du yderligere oplysninger om stillingen, er du meget velkommen til at kontakte IT- og Marketingschef Jørgen Dalgaard på mobil[xxxxx]eller på mail [xxxxx] Vi glæder os til at høre fra dig.

Denne jobannonce blev oprindeligt opslået på [xxxxx]
(Den originale annonce kan ses på: [xxxxx]showojob?ofirid=b3f2aff6)
Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "IT-sikkerhedsspecialist", og befinder sig i kategorien "Informationsteknologi".

Arbejdsstedet er beliggende i Skjern.

Jobbet er oprettet på vores service den 20.11.2024, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • IT-sikkerhedsspecialist
  • Skjern
  • Tirsdag den 24. december 2024

Statistik over udbudte jobs som it-sikkerhedsspecialister i Skjern

Herunder ser du udviklingen i udbudte it-sikkerhedsspecialist i Skjern over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal it-sikkerhedsspecialister.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte it-sikkerhedsspecialister i Skjern over tid

Dato Alle jobs som it-sikkerhedsspecialister
25. marts 2025 1
24. marts 2025 1
23. marts 2025 1
22. marts 2025 1
21. marts 2025 1
20. marts 2025 1
19. marts 2025 1
18. marts 2025 1
17. marts 2025 1
16. marts 2025 1
15. marts 2025 1
14. marts 2025 1
13. marts 2025 1
12. marts 2025 1
11. marts 2025 1
10. marts 2025 1
9. marts 2025 1
8. marts 2025 1
7. marts 2025 1
6. marts 2025 1
5. marts 2025 1
4. marts 2025 1
3. marts 2025 1
2. marts 2025 1
1. marts 2025 1
28. februar 2025 1
27. februar 2025 1
26. februar 2025 1
25. februar 2025 1
24. februar 2025 1