Erfaren leder til Personalejura Byggeri i Aarhus

Dansk Industri, København V

Få yderligere info om stillingen
Har du lyst til at sætte dit fingeraftryk på en vital branche i dansk erhvervsliv? Og har du et solidt kendskab til personalejura? Så kan du blive en del af Danmarks største arbejdsgiver- og erhvervsorganisation, Dansk Industri.

Som chef for Personalejura Byggeri i Aarhus får du en central rolle i arbejdet med at skabe velfungerende og fremtidssikrede rammer for det at have medarbejdere i den danske byggebranche. Du kommer helt tæt på DI’s medlemmer fra byggeriet - lige fra de store entreprenørvirksomheder til de mindre håndværksmestre. Indsigten bruger du og dit team til at yde den mest værdiskabende og helhedsorienterede personalejuridiske service med blik for både den enkelte virksomheds behov og det større fælles arbejdsgiverperspektiv.

Dine primære opgaver bliver at:

  • lede og udvikle 8 dygtige personalejuridiske og byggefaglige konsulenter
  • sikre god personalejuridisk service og rådgivning til DI’s medlemmer på byggeriets område
  • bidrage til at skabe en stærk faglig, strategisk og kulturel sammenhængskraft på tværs af DI’s personalejuridiske enheder i Aarhus og København.
  • bygge stærke og vedvarende relationer og samarbejde med vores medlemmer fra byggeriet og vores modparter i 3F.
  • implementere og forankre Personalejuras og DI’s tværgående strategier på kontoret i Aarhus
  • deltage aktivt i Personalejuras chefgruppe samt DI’s samlede tværgående chefgruppe


Er du en del af løsningen?

Vi søger en profil med mindst fem års ledelseserfaring. Det kan f.eks. være fra en HR-afdeling eller lignende i det private eller det offentlige, hvor du har opnået erfaring med personalejuridiske processer.

Specifikt kendskab til byggebranchen er ikke nødvendig, men du er dygtig til at skabe relationer og tilegne dig ny viden, som gør dig i stand til at sætte en klar retning. Det er vigtigt, at du har fokus på at skabe værdi for vores medlemmer og evnen til at drive og udvikle en effektiv organisation. Endelig er du en stærk leder, der kan omsætte strategier til konkrete initiativer og adfærd.

Din primære arbejdsplads vil være på DI’s kontor i Aarhus, men du vil også regelmæssigt deltage i møder og andre aktiviteter på vores hovedkontor i København.

DI i Aarhus

På DI’s kontor i Aarhus arbejder i alt ca. 40 DI-medarbejdere med bl.a. personalejura, erhvervsudvikling, erhvervsjura, ledelse og udvikling. Med mere end halvdelen af DI’s 20.000 medlemmer i Vestdanmark, er vi i gang med at styrke vores kontor i Aarhus med nye og større rammer samt flere medarbejdere. Som chef for Personalejura Byggeri i Aarhus får du derfor en unik mulighed for at spille en nøglerolle i denne spændende udvikling, præge kontorets fremtid og være med til at opbygge et stærkt team, der skaber værdi for vores medlemmer.

Om DI Personalejura

Personalejura Byggeri er en del af DI Personalejura, som består af over 150 engagerede kolleger fordelt på DI’s kontorer i Aarhus og København. Vi yder helhedsorienteret personalejuridisk service og medvirker til at løse tvister på arbejdspladsen og repræsenterer virksomhederne ved voldgift, domstole eller nævn. I samarbejde med arbejdsmarkedets organisationer skaber vi rammerne for et erhvervs- og arbejdsliv, hvor både virksomheder og medarbejdere trives. Hvert andet eller tredje år forhandler vi overenskomster på plads for store dele af det private arbejdsmarked. Vi varetager desuden løbende virksomhedernes fælles interesser i forhold til danske og internationale lovgivere og myndigheder.

Er du blevet interesseret?

Så send os dit CV via ansøgningsknappen senest d. 21. april 2025. I stedet for en ansøgning vil vi bede dig svare på nogle spørgsmål, hvor vi lærer dig og din motivation bedre at kende.

Hvis du har spørgsmål til jobbet, kan du kontakte underdirektør Anja Bülow Jensen på abj@di.dk eller telefon 9351 1137.

1. samtaler vil blive afholdt på DI’s kontor i Risskov d. 30. april 2025.

Send CV: Erfaren leder til Personalejura Byggeri i Aarhus - Dansk Industri


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Jurist", og befinder sig i kategorien "Økonomi og jura".

Arbejdsstedet er beliggende i København V.

Jobbet er oprettet på vores service den 21.3.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Få yderligere info og kontakt på Dansk Industri's hjemmeside: klik her......
Dansk Industri er Danmarks største arbejdsgiver- og erhvervsorganisation. Vi repræsenterer 18.000 små og store virksomheder fra stort set alle grene af dansk erhvervsliv over hele landet. Vi varetager vores medlemmers arbejdsgiver- og politiske interesser - både lokalt og globalt ved hjælp af hundredvis af aktive medlemmers opbakning og engagement.
Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • 21.03.2025
  • Jurist
  • København V

Lignende jobs

  • Konsulent med kommercielt mindset til udvikling af...

    Fri kontakt
    Er du dygtig til at udvikle kurser og netværk, og har du erfaring med at undervise og facilitere? Er du i stand til at spotte nye behov og tendenser hos DI’s medlemsvirksomheder og på arbejdsmarkedet generelt?
    • Jurist
    • København V
    Få mere info
  • Serviceminded koordinator med interesse for person...

    Fri kontakt
    Er du struktureret, detaljeorienteret og klar til en spændende hverdag med juridisk support og koordinering? Vores supportteam, Support Personalejura Byggeri, søger en proaktiv og serviceminded koordinator 30 timer om ugen. Du bliver en del af vores supportteam, der supporterer Personalejura Byggeri. Vigtigheden af rollen.
    • Jurist
    • København V
    Få mere info
  • Jurist med interesse for arbejdsmiljø til medlemss...

    Fri kontakt
    Er du klar til en alsidig hverdag med forskelligartede opgaver inden for arbejdsmiljø, juridisk rådgivning og innovativ projektledelse?
    • Jurist
    • København V
    Få mere info
  • Ambitiøs advokat til entrepriseret

    [xxxxx] er et specialistkontor med byggeriet som speciale, og som beskæftiger ca. 20 medarbejdere på vores kontor på Østerbro. Vi søger en advokat, gerne med flere års advokaterfaring..
    • Jurist
    • København Ø
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som jurister i København V

Herunder ser du udviklingen i udbudte jurist i København V over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal jurister.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte jurister i København V over tid

Dato Alle jobs som jurister
20. februar 2025 1
19. februar 2025 1