Mekanikere til undervisning på mekanikeruddannelserne

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Vejle

Er du en erfaren mekaniker med lyst til at bruge dig selv og dine faglige kompetencer på en helt ny måde? Så er du meget velkommen til at byde ind på jobbet som underviser på Syddansk Erhvervsskole i Vejle.

Vi har hilst velkommen til rigtig mange elever og er på udkig efter nye undervisere til personvogns- og lastvognsmekanikeruddannelserne.

Lidt om os

Vi er stolte af en god arbejdsplads med engagerede undervisere og ledere, der brænder for at udvikle de unge og give dem den bedste start på deres karriere. Her vil du opleve et job, hvor du hver dag bringer dig selv og din faglighed i spil sammen med dygtige kolleger og nysgerrige elever og lærlinge.

Du får afgørende indflydelse på, hvordan du udfylder dit skema. Det sker i tæt dialog med din leder og dine kolleger. Den daglige sparring og elevinddragelse er super vigtig, for at vores elever kommer til at udnytte deres faglige og personlige potentialer bedst muligt.

Som undervisere har vi fingeren på pulsen og udvikler vores faglige kompetencer – særligt i lyset af nye teknologier og hastige ændringer i krav og forventninger til bæredygtighed og ressourceforbrug.

Lidt om dig

Du har flere års relevant erfaring fra branchen og svendebrev. Det kan f.eks. være som personvogns-, lastvogns-, landbrugsmaskin- eller entreprenørmaskinmekaniker og det er en fordel, hvis du har suppleret med anden uddannelse og kurser.

Måske har du allerede prøvet at arbejde med unge som frivillig træner, underviser eller noget helt tredje. Det vigtigste er, at du vil de unge med dit nærvær, engagement og smittende faglighed.

Fra nye underviseres hverdag

Jens fortæller: Jeg er udlært automekaniker i 1996 og begyndte som underviser på Syddansk Erhvervsskole i 2022. Mange tanker gik gennem hovedet, inden jeg sendte en ansøgning til en skole. Er min viden god nok? Kan jeg stå foran elever i en klasse?

Alt blev gjort til skamme. Gode kollegaer hjælper. Jeg har fundet ny arbejdsglæde, der kan mærkes både hjemme og som spejderleder.

Glæden ved at være med til at danne og give viden videre til fremtidens mekanikere er fantastisk – uden at jeg selv slipper mekanikerfaget.

Martin fortsætter: Jeg er udlært landbrugsmaskinmekaniker i 2000 og har arbejdet med skovmaskiner og høstmaskiner. Var selvstændig en del år og har udlært 3 lærlinge. Det blev til mange, lange arbejdsdage. I fritiden har jeg undervist i dykning på ungdomsskoler.

Jeg greb muligheden for at blive underviser på Syddansk Erhvervsskole. Min lyst til at arbejde med de unge mennesker var vakt og trangen til at få kollegaer var stor. Men jeg tænkte: Kan jeg nu finde ud af dette med undervisning? Er jeg god nok – da jeg selv gik på skole, vidste underviserne jo alt. Sådan huskede jeg det i hvert fald.

Men jeg fik helt ro på til samtalerne og mærkede en stor glæde ved at skulle møde ind på job.

Det blev en rigtig god introduktion og modtagelse, hvor jeg var med i teoriundervisning hos kollega og føl på hovedforløb, inden jeg fik mit eget hold, som jeg kunne præge på min måde.

Friheden og glæden i de nye udfordringer og følelsen af at se de unge elever få forståelse for de opgaver, vi arbejder med – den er fantastisk.

Og min familie sætter pris på, at jeg med mit underviserjob har fået mere overskud og bedre tid til at lege med mine børn.

Jeg kan kun anbefale et kaffemøde med afdelingslederen – måske er det også det helt rigtige for dig at blive underviser.

Om ansættelsen

Stillingerne er på fuldtid med løn og ansættelse i henhold til Undervisningsministeriets bekendtgørelse i tjenestemandslignende stilling. Aflønning sker på basisløntrin 1-7 i henhold til central aftale. Begyndelsesløn forhandles i henhold til lokal aftale efter en vurdering af blandt andet tidligere undervisningserfaring. Hertil kommer attraktiv pensionsordning. Arbejdstiden er 37 timer pr. uge i gennemsnit inkl. pauser.

Hvis du ikke allerede har tilstrækkelige, pædagogiske forudsætninger, skal du senest efter 4 års ansættelse have erhvervet diplomuddannelse i erhvervspædagogik eller voksenunderviseruddannelsen efter skolens vurdering. Den pædagogiske diplomuddannelse indgår i ansættelsen og foregår i arbejdstiden.

Tiltrædelse efter aftale. Arbejdssted er i Vejle. Alle interesserede med relevant ansøgerprofil opfordres til at søge. Send din ansøgning med dokumentation for uddannelser via sde.dk/ledigestillinger så vi har den senest søndag den 22. oktober 2023. Ansættelsessamtaler finder sted i uge 43.

Mere at vide – vi gi´r en kop kaffe

Du kan læse mere om Syddansk Erhvervsskole og afdelingen i Vejle på sde.dk og du er meget velkommen til at ringe til afdelingsleder René Stig Jacobsen på telefon 2348 0614 for en snak om stillingerne og gerne aftale tid til en kop kaffe.

Kilde: Jobnet.dk


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Mekaniker", og befinder sig i kategorien "Industri, håndværk og teknik".

Arbejdsstedet er beliggende i Vejle.

Jobbet er oprettet på vores service den 6.10.2023, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Mekaniker
  • Vejle
  • Søndag den 22. oktober 2023

Lignende jobs

  • Mekaniker søges til [xxxxx], Sønderborg

    Vil du være en del af et team, hvor samarbejde, udvikling og et godt arbejdsmiljø er i fokus? Hos [xxxxx] i Sønderborg søger vi lige nu en dygtig og engageret mekaniker, der vil være me..
    • Mekaniker
    • Sønderborg
    Få mere info
  • Travlhed hos Bosch Car Service i Grindsted – vi ud...

    Hos [xxxxx] og Bosch Car Service Grindsted har vi rigtig godt gang i værkstedet med en stor tilstrømning af nye kunder. Det betyder, at vi har travlt, og for at opretholde den høje serv..
    • Mekaniker
    • Grindsted
    Få mere info
  • Dækmontør søges til Grindsted

    ER DU HURTIG, HANDLINGSORIENTERET OG HAR GODT KØBMANDSKAB? SÅ ER DET DIG, VI MANGLER PÅ HOLDET I GRINDSTED!Vi søger en robust og selvstændig dækmontør, der ikke er bange for at tage fat! Når der er..
    • Mekaniker
    • Grindsted
    Få mere info
  • Dækmontør søges til Åbenrå

    ER DU HURTIG, HANDLINGSORIENTERET OG HAR GODT KØBMANDSKAB? SÅ ER DET DIG, VI MANGLER PÅ HOLDET I ÅBENRÅ!ER DU HURTIG, HANDLINGSORIENTERET OG HAR GODT KØBMANDSKAB? SÅ ER DET DIG, VI MANGLER PÅ HOLDE..
    • Mekaniker
    • Aabenraa
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som mekanikere i Vejle

Herunder ser du udviklingen i udbudte mekaniker i Vejle over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal mekanikere.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte mekanikere i Vejle over tid

Dato Alle jobs som mekanikere
6. februar 2025 11
5. februar 2025 11
4. februar 2025 11
3. februar 2025 11
2. februar 2025 9
1. februar 2025 10
31. januar 2025 10
30. januar 2025 10
29. januar 2025 11
28. januar 2025 13
27. januar 2025 13
26. januar 2025 13
25. januar 2025 13
24. januar 2025 13
23. januar 2025 11
22. januar 2025 11
21. januar 2025 11
20. januar 2025 11
19. januar 2025 10
18. januar 2025 10
17. januar 2025 10
16. januar 2025 10
15. januar 2025 10
14. januar 2025 10
13. januar 2025 11
12. januar 2025 12
11. januar 2025 12
10. januar 2025 12
9. januar 2025 12
8. januar 2025 10
7. januar 2025 10