Senior Backendudvikler
Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger
Århus
Lokation: Aarhus
Din hverdag
Som Senior Backendudvikler bliver du en del af et fast team, der typisk består af 6-8 personer, som er et mix af back- og frontendudviklere, UX- og UI-designere, testere og projektledere m.m. Vi arbejder agilt og i tæt samarbejde med vores kunder.
Som udvikler vil du bidrage til udviklingen af nye teknisk komplekse e-commerce løsninger - lige fra forventningsafstemning med kunden til valg af frameworks, implementering, kvalitetssikring og endeligt go-live. Når vi bygger en ny e-handelsløsning, er det et projekt på typisk timer, og oftest er vores projekter og kunderelationer længerevarende.
I har vi ingen mellemledere eller chefer der bestemmer. Det er jer som team, der tager beslutninger om alt fra, hvilke teknologier der skal bruges, til hvordan opgaven skal løses, og hvilke opgaver der skal prioriteres. Du påvirker derfor i høj grad din egen arbejdsdag og arbejdsopgaver. Vores kunder tæller nogle af de største og mest ambitiøse e-handelsvirksomheder i Danmark såsom Søstrene Grene, Brødrene Dahl, Hørkram og Molslinjen. Vi er 150 medarbejdere fordelt på vores kontorer i hjertet af Aarhus og Kødbyen, SOHO, i København.
Hvilke opgaver skal du løse?
- Udarbejdelse, opbygning og implementering af digitale løsninger
- Opnå en forståelse for kundens forretning og omdanne det til en stærk teknisk løsning
- Være en del af et team med fokus på kvalitet, forbedringer og kontinuerlig releases
- Sikre god kodekvalitet igennem code reviews, refactoring og høj faglighed
Som backendudvikler har du og dit team medindflydelse på teknologivalg ift. den løsning I arbejder på. Alle vores projekter er funderet i C# og .NET. Derudover kan du komme til at arbejde med en masse andre teknologier og metodikker ud fra hvilket projekt og team du sidder på. Det kan eksempelvis være teknologier som microservices, event-driven design, containers, Umbraco, Optimizely, CommerceTools, Algolia, Elastic Search og Azure.
Vi forestiller os at du har nedenstående kvalifikationer, men lige så vigtigt er det, at du har lyst til at udvikle dig sammen med os og drive vores kunders forretning til nye højder
- Du har flere års erfaring med C# og .NET
- Du har erfaring med .NET-baserede content management systemer
- Du har solide backendudviklingskompetencer og god forståelse for agile udviklingsprincipper
Samtidig er det en fordel, men ikke et krav, hvis:
- Du har erfaring med cloud hosting og udarbejdelse af systemer deri (f.eks. Azure)
- Du har erfaring med Umbraco
- Du har erfaring med E-commerce-løsninger
Hvad vi tilbyder – meget mere end bare et job!
At vi ikke har nogen chefer. Her er der ingen, der bestemmer, hvordan du skal arbejde. Vi har sat beslutningerne fri, så dem der har faglighed og kompetence selv bestemmer, hvordan de løser opgaverne. Det betyder, at du og dit team får mulighed for at indrette jeres arbejde, sådan som I mener, det er bedst.
At gennemsigtighed er en af kerneværdierne i , og derfor ligger vores personalehåndbog frit tilgængeligt online. I personalehåndbogen kan du læse, hvilke vilkår vi - og alle vores fremtidige kolleger - arbejder under. Hvis ikke du har tid til at læse hele håndbogen igennem, så har vi fremhævet nogle af dem, vi sætter særligt pris på.
At vi tror på livslang læring: Vi går i livets skole, men af og til er der også kurser, konferencer eller uddannelser, som man kan lære af. Er der noget, du gerne vil blive klogere på, har du muligheden for at videreuddanne dig i . Vi har intet loft på uddannelsesbudgettet, så der heller ikke er loft på læringen.
At vi er hamrende sociale: Vi holder af sociale arrangementer, og vi holder mange af dem. Det kan være alt fra klatring, padeltennis, byg-dit-eget-tastatur og cocktail-kursus til familietur i Djurs Sommerland. Derudover tager vi hvert år på en firmaweekend, hvor vi har fokus på hygge, god mad og socialt samvær.
At vi er hele mennesker på arbejde: Vi tror på at der er andet i livet end arbejde og derfor er det vigtigt for os, at vi holder os inden for en 37-timers arbejdsuge, og at vi behandler hinanden med stor ordentlighed og respekt.
Kan du se dig selv som en del af ?
Lyder dette som dit næste skridt i din karriere? Så send din ansøgning og CV hurtigst muligt. Vi er klar over, at det er umuligt at give et fuldstændigt og retvisende billede af dig selv ud fra en ansøgning og CV alene, men indledningsvist er det desværre alt, vi har. Vi vil gerne lære personen bag ansøgningen så godt at kende som muligt. Fortæl os derfor om din passion og dine værdier. Din historie og dine drømme. Du er også velkommen til at kontakte Katrine Rasmussen hvis du har spørgsmål eller ønsker at høre mere om stillingen. Katrine kan nås på telefon + , eller på mail kra@ .dk.
Information og data
Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".
Arbejdsstedet er beliggende i Århus
Jobbet er oprettet på vores service den 17.3.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.
Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
- 17.03.2025
- Øvrige
- Århus
Lignende jobs
-
Projektchef – NCC Byggeri Vest, Renovering
Vil du stå i spidsen og lede store og komplekse renoveringsprojekter? Brænder du for at motivere og lede mennesker? Vil du opbygge dit eget team og være med til at skabe dit næste renoverings..- Øvrige
- Århus
-
Øvrige i Århus
Fri kontaktButiks assistance min. 8 t./uge – Philip Morris' ”Heat & Brew”, Aarhus. Philip Morris, er i gang med en historisk omstilling af virksomheden, til i fremtiden at fokusere på røgfrie alternativer. Vi søger nu en deltidsmedarbejder til deres konceptbutik ”Heat & Brew” i Badstuegade i Aarhus.- Øvrige
- Århus
-
Senior specialist, Railways
Do you want to participate in groundbreaking railway projects that drive sustainable transportation solutions? Can you leverage your expertise to design innovative rail systems that enhance safety .- Øvrige
- Århus
-
Director for Salg og Fastholdelse i OK
Vil du stå i spidsen for at drive salgsaktiviteter og kundeloyalitet i en ambitiøs og vækstorienteret energivirksomhed? Har du erfaring med ledelse og partnerstrategi – og trives du med at lede men..- Øvrige
- Viby J
Statistik over udbudte jobs som øvrige i Århus
Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i Århus over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige i Århus.
Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte jobs som øvrige i Århus over tid
Dato | Alle jobs som øvrige |
---|---|
14. april 2025 | 390 |
13. april 2025 | 393 |
12. april 2025 | 391 |
11. april 2025 | 399 |
10. april 2025 | 403 |
9. april 2025 | 405 |
8. april 2025 | 405 |
7. april 2025 | 394 |
6. april 2025 | 404 |
5. april 2025 | 404 |
4. april 2025 | 398 |
3. april 2025 | 404 |
2. april 2025 | 396 |
1. april 2025 | 410 |
31. marts 2025 | 413 |
30. marts 2025 | 424 |
29. marts 2025 | 422 |
28. marts 2025 | 422 |
27. marts 2025 | 434 |
26. marts 2025 | 424 |
25. marts 2025 | 422 |
24. marts 2025 | 412 |
23. marts 2025 | 414 |
22. marts 2025 | 406 |
21. marts 2025 | 427 |
20. marts 2025 | 445 |
19. marts 2025 | 438 |
18. marts 2025 | 459 |
17. marts 2025 | 444 |
16. marts 2025 | 452 |
15. marts 2025 | 455 |