Øvrige i Søborg

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Søborg

Lærere, der brænder for at være med til at skabe inkluderende læringsfællesskaber i tæt samarbejde med skolens lærere, pædagoger og ledelse, søges til to af vores skoler: Buddinge og Mørkhøj.

Brænder du for børns trivsel og læring i inkluderende fællesskaber? Kan du bidrage til udvikling af læringsmiljøer, hvor flere børn trives og lærer bedre? Kan du udfordre antagelser, som ligger til grund for den pædagogiske praksis og skabe forandringer? Så er det dig, vi søger!

Skolerne i Gladsaxe har de sidste mange år arbejdet med at udvikle inkluderende læringsfællesskaber. Arbejdet med inklusion har almindeligvis været organiseret således, at lærere og pædagoger har modtaget vejledning og coaching af professionelle ressourcepersoner (AKT, PPR mv) uden for klasseværelset, for så efterfølgende at skulle forsøge sig med tilpasning og ændring af praksis, ofte alene.

Vi er på alle vores skoler i fuld gang med at udvikle en anden organisering og tilgang til arbejdet med inkluderende læringsfællesskaber. Her foregår arbejdet som et samarbejde mellem klassens lærere/pædagoger og en lærer med special- og inklusionspædagogiske kompetencer i klasseværelset som Co-teaching.

Vi har været i gang siden august 2020, og udvikler og udvider fortsat vores arbejde. Vi søger derfor lærere med special- og inklusionspædagogiske kompetencer til Buddinge skole og Mørkhøj Skole.

Du bliver ansat på - og tilknyttet en af de nævnte skoler. Her vil du indgå i et årgangsteam i perioder af ca. et år. Du vil have et tæt samarbejde med årgangens lærere og pædagoger og være en vigtig del af teamets forberedelse, undervisning og evaluering i arbejdet med at skabe undervisning, der imødekommer elevernes forskellige behov. Du vil indgå i skolens co-teacher-gruppe og får således et vigtigt sparringsfællesskab med de andre erfarne co-teachere på skolen og desuden skolens øvrige ressourcepersoner.

Du vil også blive en vigtig aktør i skolens arbejde med at udvikle Deltagelsesmuligheder for alle, herunder kompetencer i co-teaching tilgange, inkluderende læringsmiljøer og tværprofessionel samarbejdspraksis.

Vi forventer, at du


  • kontakter os telefonisk – da det er en fordel at du ved lidt mere før en evt. samtale.
  • er læreruddannet med erfaring, og gerne med formel efter-/ videreuddannelse
  • har viden om, og praksis erfaring med specialpædagogiske metoder og indsatser
  • har lyst til at være en del af den pædagogiske og undervisningsmæssige dagligdag i klassen (herunder forberedelse og efterbehandling af undervisningen)
  • har en robust pædagogisk og didaktisk faglighed, praktisk såvel som teoretisk
  • har viden om – gerne erfaring med Co-teaching og/eller aktionslæring
  • formår at sætte din faglighed i spil i et flerfagligt felt med særligt lærere, pædagoger og desuden med skoleledelse, PPR mfl.
  • er samarbejdsorienteret og kan bidrage til samskabelse af inkluderende læringsfællesskaber
  • kan tage taktstokken, og går til opgaverne med engagement og en positiv indstilling


Du kan se mere om co-teaching i Gladsaxe i videoen under her ...

Løn og ansættelsesvilkår


Stillingen er fast og besættes af personer med en læreruddannelse og erfaring fra arbejdet som lærer, desuden gerne med yderligere specialpædagogisk uddannelse.

Stillingen er på fuld tid med løn efter gældende overenskomst.

Stillingen er til besættelse pr. 1. juni 2025 eller snarest derefter (eller før hvis muligt).

Vil du vide mere


kan du kontakte Specialkonsulent Trine Bjerg på telefon[xxxxx]eller Skolekonsulent Rikke Bach på telefon[xxxxx].

Eller en af skolerne
  • Buddinge Skole
    • Faglig leder Anne Skovgaard Thorsager, telefon[xxxxx]
    • Se Buddinge Skoles hjemmeside

  • Mørkhøj Skole
    • Faglig leder Julie Winther-Poupinel, telefon[xxxxx]
    • Se Mørkhøj Skoles hjemmeside



Vi ser gerne at du er i kontakt med os forudgående en ansøgning til stillingen.

Ansøgningsfrist


Mandag den 21. april 2025, inden kl. 12.00.
Ansættelsessamtaler forventes afholdt onsdag den 23. april 2025 fra kl. 16.00.

I Gladsaxe tager vi udgangspunkt i borgernes og virksomhedernes behov og trivsel i alt, hvad vi gør. Bæredygtig velfærd og udvikling er en mærkesag for os og vi arbejder for både social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed. Med FN’s verdensmål som ramme ser vi en bæredygtig fremtid som noget, vi skaber sammen – med borgere, virksomheder, foreninger og lokalsamfundet. Du kan læse mere om vores mål i Gladsaxestrategien.

Ingen ansatte i [xxxxx] må ryge eller bruge tobaksrelaterede produkter i arbejdstiden, som for eksempel snus og vapes.

Vi opfordrer alle interesserede uanset alder, køn/identitet, seksualitet, handicap, religion eller etnisk tilhørsforhold til at søge stillingen.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i Søborg.

Jobbet er oprettet på vores service den 2.4.2025, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • 02.04.2025
  • Øvrige
  • Søborg

Lignende jobs

  • Senior Associates og Managers til Transaction Advi...

    Fri kontakt
    Senior Associates og Managere til Transaction Advisory Service i København. Vi mærker en stigende efterspørgsel efter rådgivning i forbindelse med køb og salg af virksomheder, herunder finansiel due diligence. Derfor søger vi Senior Associates og Managere til vores TAS team på Østerbro.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Vikarstilling: Vikarstilling: Vikarstilling: Vikar...

    Fri kontakt
    Er du klar til at drive vores content, community og paid på sociale medier – og indgå i vores mange andre kommunikations- og brandingaktiviteter internt og eksternt? Så læs med her.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Technical Supervisor, Scandic Sydhavnen

    Fri kontakt
    Er du ambitiøs, målrettet og ikke bange for at bryde vanetænkning, så tror vi på, at du er vores nye Technical Supervisor på Scandic Sydhavnen. Du har erfaring med administrative opgaver og brænder for alt det tekniske, som CTS, KNX, ABA, ATA, AVS osv.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Akademisk uddannet medarbejder søges til at bistå ...

    Fri kontakt
    Akademisk uddannet medarbejder søges til at bistå kommunal topchef. Du kommer helt tæt på topledelsen i kommunen, hvor de centrale beslutninger træffes. Du får indflydelse på, hvordan beslutninger og strategier gennemføres og implementeres.
    • Øvrige
    • Greve
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i Søborg

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i Søborg over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte jobs som øvrige i Søborg over tid

Dato Alle jobs som øvrige
24. april 2025 105
23. april 2025 110
22. april 2025 122
21. april 2025 129
20. april 2025 127
19. april 2025 128
18. april 2025 128
17. april 2025 128
16. april 2025 124
15. april 2025 129
14. april 2025 132
13. april 2025 132
12. april 2025 130
11. april 2025 124
10. april 2025 123
9. april 2025 124
8. april 2025 116
7. april 2025 109
6. april 2025 115
5. april 2025 110
4. april 2025 109
3. april 2025 105
2. april 2025 108
1. april 2025 59
31. marts 2025 62
30. marts 2025 61
29. marts 2025 61
28. marts 2025 60
27. marts 2025 60
26. marts 2025 59
25. marts 2025 68