Pædagog i Herning

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Herning

Sæt din faglighed i spil og vær med til at skabe en struktureret, tryg og meningsfuld hverdag for voksne med autisme og ADHD.

Vores kolleger er i heldige omstændigheder og vi søger derfor tre ”kloge hjerter” i vikariater på 30-32 timer.

Mosaikken er et botilbud i Herning kommune til voksne med en diagnose inden for autismespektret og ADHD. Vi er organiseret i et center for autismeområdet, med 45 borgere og ca. 100 medarbejdere fordelt på 4 afdelinger, under handicap-og psykiatriafdelingen.

Borgere med en diagnose indenfor autismespektret har behov for struktur og forudsigelighed, ud fra en individuel ramme og forståelse. Vi arbejder derfor med skræddersyede dagsprogrammer og metodebeskrivelser til hver enkelt af vores beboere.

Med udgangspunkt i den enkelte borgers ressourcer, ønsker og mål etableres en dagligdag, der tager sigte på individuel udvikling af færdigheder. Helt overordnet er den pædagogiske opgave at opnå et samarbejde med borgeren. Det er ofte et spændende og udfordrende arbejde for medarbejderen at opnå dette, fordi det betyder at du skal samarbejde med mennesker der på mange måder tænker, handler og ”er i verden” på en væsentligt anderledes måde, end du er som neurotypisk.

Vi vil skabe de bedste betingelser for, at borgeren oplever et liv med meningsfuldhed og trivsel – og vi er bevidste om at det ofte vil være meget svært at bruge os selv, vores egne normer og livsanskuelser som guideline for dette. Derfor skal indsatsen bygge på en ydmyg, men tydelig tilgang, hvor vi imødekommer borgerens virkelighed. Det stiller store krav til din relationskompetence, faglighed og samarbejdsevne.

Om os


  • En arbejdsplads hvor der er plads til at være ny – og hvor nysgerrighed, alle spørgsmål og undren er mere end velkommen
  • Vi har løbende supervision med kollegaer, ledere og eksterne
  • Det ligger os på sinde at vi altid møder borgerne med accept, venlighed, respekt, og faglighed.
  • KRAP og neuropædagogik danner basis for den tilgang vi har til at samarbejde med borgerne. Det betyder at vi prøver at se bag om adfærden og undersøge mestringsstrategier.
  • Vi kan tilbyde en spændende og dynamisk arbejdsplads med høj faglighed og et omfattende introduktions- og mentorprogram, så du er klædt godt på til opgaven.
  • Vi er en medarbejdergruppe med en stor opmærksomhed på hinanden, vi VED hvor vigtigt et godt arbejdsmiljø er!

Sammen med dine kollegaer er opgaven at skabe de bedste betingelser for, at beboerne oplever et liv med meningsfuldhed og trivsel. Opgaven er samtidigt at opnå et godt samarbejde med både beboerne og de pårørende. Det er et arbejde, som bygger på en ydmyg og tydelig tilgang, og som derfor stiller krav til din relationskompetencer, faglighed og samarbejdsevner. Vi møder borgerne med accept, venlighed, respekt, og faglighed.

KRAP, Low arousal og neuropædagogik danner basis for vores tilgang til at samarbejde med borgerne. Vi forestiller os at din baggrund både kan være pædagogisk, sundhedsfaglig eller terapeutfaglig.

Vi drømmer om dig, som virkelig har interesse for vores borgers liv og trivsel, og som kan se vigtigheden af at dokumentere, og også er god til at dokumentere. Vi anvender systemet CURA Social.

Derudover vil det være et plus, at du har erfaring med/viden om autisme.

I Handikap og Psykiatri har vi netop oprettet et nyt kursus og udviklingscenter PULS, der har til opgave at levere Praksisnær, Uddannelse, Læring og Supervision til alle ca. 500 medarbejder i HOP. Centeret er forankret på autismeområdet og alle nye medarbejdere modtager grundig introduktion til både afdelingen, centeret som helhed, pædagogik og til organisationen. Hvis du er nysgerrig på beskrivelsen af ”Kloge hjerter” så tjek os endelig ud på Facebook – hvor hele handikap og Psykiatri bidrager med indbilk i vores arbejdsområde.

Yderligere oplysninger


Arbejdet er vekslende mellem dag-, og aftenarbejde og arbejde enten hver 2. eller 3. weekend.

Det er et krav at du har kørekort og er villig til at køre i tilbuddets biler.

Løn og ansættelsesvilkår i henhold til Ny Løn og gældende overenskomst.

Ansøgning


Ansøgning og CV samt dokumentation for uddannelse, SKAL sendes elektronisk via Herning kommunes hjemmeside.

Samtaler vil blive afholdt den 30. august

Opstart 1. oktober.

For yderligere oplysninger


Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til
  • Afdelingsleder Hus 1 Laura Farcinsen på telefon +45 22 39 57 12


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Pædagog", og befinder sig i kategorien "Undervisning".

Arbejdsstedet er beliggende i Herning.

Jobbet er oprettet på vores service den 17.7.2024, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Pædagog
  • Herning

Lignende jobs

  • Pædagog i Herning

    Galaxen søger en pædagogisk leder til vores StjernerVi søger en pædagogisk leder med start 1. april 2025 Lidt om os:Galaxen er en selvejende daginstitution i Herning midtby, beliggende på Bro..
    • Pædagog
    • Herning
    Få mere info
  • Vikarstilling: Pædagog (vikar) i Herning

    Vi søger vi en ny pædagog til et barselsvikariat med start hurtigst muligt. Der er tale om en stilling på 37 timer. Hvis du ønsker et lavere timetal, er der også mulighed for det.Du bliver til..
    • Pædagog
    • Herning
    Få mere info
  • Pædagog i Herning

    Vi søger dig, der har hjerte og mod til at arbejde ressourceorienteret og anerkendende ind i såvel skole som SFO med grundantagelsen, at alle børn gør det bedste, de kan, og at alle børn har behov .
    • Pædagog
    • Herning
    Få mere info
  • Business Transformation Manager for Unifeeder A/S

    Unifeeder A/S was founded in 1977 in Denmark and is currently owned by DP World, one of the world’s leading companies in logistics management services. Unifeeder A/S was founded in 1977 in Denmark .
    • Pædagog
    • Midtjylland
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som pædagoger i Herning

Herunder ser du udviklingen i udbudte pædagog i Herning over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal pædagoger.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte pædagoger i Herning over tid

Dato Alle jobs som pædagoger
2. februar 2025 13
1. februar 2025 13
31. januar 2025 13
30. januar 2025 13
29. januar 2025 13
28. januar 2025 11
27. januar 2025 11
26. januar 2025 12
25. januar 2025 12
24. januar 2025 12
23. januar 2025 12
22. januar 2025 12
21. januar 2025 13
20. januar 2025 12
19. januar 2025 12
18. januar 2025 12
17. januar 2025 12
16. januar 2025 12
15. januar 2025 12
14. januar 2025 12
13. januar 2025 11
12. januar 2025 13
11. januar 2025 13
10. januar 2025 13
9. januar 2025 15
8. januar 2025 15
7. januar 2025 14
6. januar 2025 16
5. januar 2025 17
4. januar 2025 17
3. januar 2025 17