Start 2025 i et hus med 4 voksne på hver stue

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

København NV

Personalet egne ord om "Hvad er det der gør Bellis til Bellis"

  • Småt er godt – Bellis er en lille institution med få børn og medarbejdere. Dette skaber en tæt og tryg hverdag.
  • Bellis er et hus med gode muligheder og velvilje, der er ikke langt fra tanke til handling.
  • Bellis prioriterer at være 4 voksne på alle stuerne, det giver nærvær og muligheder i den pædagogiske dagligdag.
  • Forældrene oplever vi går meget på tur – hvilket vi også gør – og at vi er en naturglad børnehave.
  • Bellis er et rummeligt og mangfoldigt børnehuse, med mange traditioner. Vi holder bl.a. Eid fest, Julecafe, Halloween, Høstfest og plantedag med bedsteforældrene. VI er et multikulturelt hus med alt hvad det indebærer.
  • Bellis har gode overgange både ind i huset men også fra vuggestuen til børnehaven. Forældrene kender hurtigt alle personaler.
  • Bellis’er er gode til at hjælpe hinanden på tværs af stuerne, hvilket giver et godt kollegialt samarbejde og fleksibilitet.
  • Bellis har en stabil og bred personalegruppe hvor der er plads til grin og humør, samt sparring og alvorlige (pædagogiske) diskussioner.
  • Bellis værdsætter højt at være en selvejende institution, som er med til at give os den fleksible og selvstændige løsning af den vigtige pædagogiske opgave!

Hvem er vi mere

  • Bellis er et lille hus med én vuggestuegruppe med 12 børn, og 2 børnehavegruppe med hver 20 børn
  • 2 pædagoger og 2 medhjælpere på hver stue – når økonomien tillader det.
  • Bellis ligger i et hyggeligt smørhul bag Tagensvej med Københavns skolehave som tættest nabo.
  • Bellis har valgt ICDP som vores fælles faglige udgangspunkt, hvor dannelse af de gode relationer er det bærende element, både overfor børn, forældre og hinanden.
  • Bellis har en fuldtids leder på kontoret, der bruger timer på gulvet, og en souschef på gulvet, der bruger en dag på kontoret.
  • Bellis har en forældrebestyrelse der giver god og konstruktiv opbakning, til at vi fortsat er "det bedste sted" at være for alle børn og medarbejdere.
  • Bellis MED og bestyrelses fokus ligger på personalepleje og fastholdelse af medarbejdere.

Vil du vide mere så kig forbi [xxxxx] Kom gerne på besøg onsdag d.18. december kl.16:00 - tilmelding nødvendig til [xxxxx] Hvad leder vi efter?

  • Bellis leder efter dig, der er stærk til at indgå i relationer til små mennesker og deres forældre.
  • Bellis leder efter dig, der ser sig selv som en stærk medspiller i et etableret arbejdsfællesskab.
  • Du skal enten have erfaring med, eller en rigtig god fornemmelse for det at arbejde med børn i alderen 0-6 år.
  • Du skal være uddannet pædagog.

Stillingen er en midlertidig fuldtidsstilling (barselsvikar til oktober 2025, med evt. mulighed for forlængelse/fastansættelse). Som udgangspunkt er stillingen i vores vuggestuegruppe. Tiltrædelse i januar 2025 eller snarest derefter. Overenskomst med BUPL.

ANSØGNINGSFRIST mandag d.30. december 2024 kl.12:00, send via knappen "Ansøg dette job".

Samtalerne kommer til at ligge mandag d.6/1 og tirsdag d.7/1 fra kl.17.

Se mere på vores ansøgersite: [xxxxx]

Denne jobannonce blev oprindeligt opslået på [xxxxx]
(Den originale annonce kan ses på: [xxxxx]showojob?ofirid=d0a05d6c)
Kilde: [xxxxx]


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Pædagog", og befinder sig i kategorien "Undervisning".

Arbejdsstedet er beliggende i København NV.

Jobbet er oprettet på vores service den 29.11.2024, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Pædagog
  • København NV
  • Mandag den 30. december 2024

Lignende jobs

  • Pædagogisk medarbejder Frederiksberg HF

    Fri kontakt
    Frederiksberg HF er en alment dannende gymnasial ungdomsuddannelse med en bred målgruppe. Vores elever kommer fra mange forskellige baggrunde og med mange forskellige faglige og sociale forudsætninger og forventninger. Skolen har ungeklasser for dem, som kommer direkte fra 9. eller 10.
    • Pædagog
    • Frederiksberg
    Få mere info
  • Pædagog

    Børnehuset Marthagården på Frederiksberg søger to pædagoger på 32-37 timer ugentligtBørnehuset Marthagården er et populært børnehus centralt på Frederiksberg tæt på Metro og Den Grøn..
    • Pædagog
    • Frederiksberg
    Få mere info
  • Sundhedsforsikringsspecialist

    Vil du være med til at forme [xxxxx]s sundhedsforsikring og sikre vores kunder de bedste kundeoplevelser? Vil du være del af en afdeling, som leverer et værdiskabende sundhedsforsikringstilbud..
    • Pædagog
    • København
    Få mere info
  • Erfarne analytikere med god procesforståelse og in...

    Vil du være med til at øge [xxxxx]s robusthed over for den nye og ændrede sikkerhedsdagsorden? Har du lyst til at arbejde tæt på topledelsen i Danmarks største styrelse? Motiveres du af a..
    • Pædagog
    • København S
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som pædagoger i København NV

Herunder ser du udviklingen i udbudte pædagog i København NV over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal pædagoger.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte jobs som pædagoger i København NV over tid

Dato Alle jobs som pædagoger
17. april 2025 2
16. april 2025 2
15. april 2025 2
14. april 2025 2
13. april 2025 2
12. april 2025 2
11. april 2025 3
10. april 2025 3
9. april 2025 3
8. april 2025 3
7. april 2025 3
6. april 2025 3
5. april 2025 3
4. april 2025 3
3. april 2025 3
2. april 2025 3
1. april 2025 3
31. marts 2025 3
30. marts 2025 3
29. marts 2025 3
28. marts 2025 3
27. marts 2025 3
26. marts 2025 3
25. marts 2025 8
24. marts 2025 8
23. marts 2025 8
22. marts 2025 8
21. marts 2025 8
20. marts 2025 7
19. marts 2025 7
18. marts 2025 7