Nattevagt (SSH/SSA) til Sophienborg Plejehjem

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Nordsjælland

Vi har besluttet at opnormere i nattevagtsgruppen, hvorfor vi søger to nye nattevagtskollegaer. En SSA i ulige uger og en SSH/SSA i lige uger.

I forbindelse med udvidelsen af Sophienborg Plejehjem, har vi besluttet at opnormere i nattevagtsgruppen. Det betyder konkret at vi ønsker der skal være 6 nattevagter på arbejde i hvert rul. Hvis du bliver nattevagt hos os, så bliver du en del af nye, flotte og hjemlige rammer sammen med skønne, erfarne og engagerede kollegaer.

Sophienborg Plejehjem har udvidet med 30 nye demensboliger, hvoraf 8 af boligerne er til midlertidige pladser (Gæstehuset). Et af demenshusene er Kernehuset, der er Hillerød Kommunes specialenhed for mennesker med udadreagerende adfærd. Så det vil klart være en fordel at du har mod på at arbejde med mennesker, der er særligt udfordret.

Som nattevagt hos os, vil du opleve glæden ved, at komme rundt til beboerne i de forskellige enheder. Vi møder fælles ind og aftaler hvordan vi fordeler os i enhederne. Selvom du skal have et hovedansvar for en enhed, så er der altid mulighed for, at kontakte en af dine andre kollegaer. Vi klarer os bedst, hvis vi hjælper hinanden. Og vi prioriterer at man i løbet af en vagtuge kommer rundt i de forskellige enheder. Dermed får du glæden ved at have en indsigt i alle beboers trivsel, når du er på arbejde.

Vi anser os selv som en rummelig arbejdsplads, hvor det er vigtigt for os at det skal være et godt sted at bo, leve og arbejde. Derfor har trivslen for både den enkelte beboer og medarbejder stor betydning. Det kræver fleksibilitet af os i fælleskab og skaber en dynamisk arbejdsplads med en flad struktur, hvor der er højt til loftet.

Vi planlægger en grundig personlig introduktion til alle nye medarbejdere.

Vi arbejder sundhedsfremmende og patientsikkert, hvilket kommer til udtryk under den daglige triage, hvor vi kontinuerligt arbejder med beboernes sikkerhed og opdager små ændringer, der kan sikre optimal pleje og behandling. Triagering vil blive noget vi skal have implementeret i nattevagtsgruppen.
Vi har et aktivt lokaludvalg med høj grad af medarbejderinddragelse, hvor vi drøfter og beslutter relevante forhold om bl.a. arbejdsmiljø.

Kan du se dig selv på en arbejdsplads hvor den enkelte beboer og medarbejder betyder meget og hvor vi trods vokseværk hjælper hinanden på tværs af faggrupper og enheder, så send os en ansøgning.

For yderligere oplysninger


kan du kontakte områdeleder Karina Sommer 72 32 69 81.

Frist


11. februar 2022.

Ansættelsessamtaler forventes afholdt løbende. Og vi forbeholder os retten til at ansætte hurtigt ved den rigtige ansøger.

Venlige hilsner
Karina Sommer
Områdeleder


Hillerød Kommune er en dynamisk og udviklingsorienteret kommune centralt placeret i det skønne Nordsjælland. Vi er en stor arbejdsplads med mere end 5.000 ansatte, og vi servicerer ca. 50.000 borgere. Vi opfordrer alle kvalificerede ansøgere uanset alder, køn, religion eller etnisk tilhørsforhold til at søge stillingen. I Hillerød Kommune har vi røgfri arbejdstid fra 1. januar 2021.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "SOSU-hjælper", og befinder sig i kategorien "Sundhed og forskning".

Arbejdsstedet er beliggende i Nordsjælland

Jobbet er oprettet på vores service den 2.2.2022, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • SOSU-hjælper
  • Nordsjælland
  • Fredag den 11. februar 2022

Lignende jobs

  • SSH til aftenvagt i Hillerød Hjemmepleje, område E...

    Social- og sundhedshjælper til fast aftenvagt i Hillerød Hjemmepleje område EngKom og vær med i en personalegruppe med god sparring, højt humør og tid til borgerne.Kontinuitet, Genkendelighed og .
    • SOSU-hjælper
    • Nordsjælland
    Få mere info
  • Ledsager - FlexjobAd-hoc, Deltid

    Ledsager søges til 57-årig mand i HillerødBorger er udviklingshæmmet, uden fysiske problemer. Han kan godt snakke sort indimellem og snakker ellers gerne om gamle dage/historie. Han kan fint si..
    • SOSU-hjælper
    • Hillerød
    Få mere info
  • Ledsager - FlexjobAd-hoc, Deltid, Studiejob

    25 årig mand søger en ledsager.Borger har en hjerneskade samt cerebral parese. Han har verbalt sprog og forstår alt man siger til ham. Han kan give udtryk for sine behov og ønsker. Han gentager..
    • SOSU-hjælper
    • Frederiksværk
    Få mere info
  • Hjælper - FlexjobAd-hoc, Deltid, Studiejob

    Hjælper/ledsager søges til kvinde på 87 år, med et synshandicap. Hun har et synshandicap, hun ser lidt, ser lys og mørke og har nedsat hørelse, du skal derfor være tydelig i din kommunikation o..
    • SOSU-hjælper
    • Allerød
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som sosu-hjælper i Nordsjælland

Herunder ser du udviklingen i udbudte sosu-hjælper i Nordsjælland over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal sosu-hjælper i Nordsjælland.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte sosu-hjælper i Nordsjælland over tid

Dato Alle jobs som sosu-hjælper
6. februar 2025 104
5. februar 2025 100
4. februar 2025 100
3. februar 2025 103
2. februar 2025 104
1. februar 2025 104
31. januar 2025 107
30. januar 2025 103
29. januar 2025 97
28. januar 2025 95
27. januar 2025 101
26. januar 2025 102
25. januar 2025 102
24. januar 2025 102
23. januar 2025 101
22. januar 2025 103
21. januar 2025 97
20. januar 2025 96
19. januar 2025 103
18. januar 2025 103
17. januar 2025 103
16. januar 2025 101
15. januar 2025 102
14. januar 2025 104
13. januar 2025 104
12. januar 2025 104
11. januar 2025 104
10. januar 2025 106
9. januar 2025 110
8. januar 2025 110
7. januar 2025 106