Sygeplejerske, her får du mulighed for at bruge indersiden af hovedet og bygge videre på dit friske teoriapparat.

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Herlev

Tænk hvis du kunne få dygtige kollegaer i et kompliceret speciale, og patienter der er glade for at være i afdelingen.

Hos os er du aldrig alene. Du bliver en del af et stærkt team, hvor relations dannelse, kroniske patienter, periotenaldialyse, og gode patientforløb er en del af hverdagen.

Du skal vælge vores afdeling, for vi er rigtig søde. Der er en god holdånd og et sammenhold. Nyresygdomme er spændende fordi det er kompleks og udfordrende. Specialet giver stort potentiale for udvikling. Vi kender vores patienter, vi har en god relation med dem” Pernille 29 år, 5½ år i afdelingen

Du får en grundig 8 ugers intro udenfor normering

Her vil du møde enten Mathilde, Pernille eller Celine, som vil være din mentor. De er sygeplejersker med speciale i oplæring og introduktion af nye kollegaer. Du kommer til at følge vores introduktionsprogram, som strækker sig over det første år af din ansættelse. Efter 8 uger kan du selvstændigt varetage kontaktsygeplejen for 2 patienter. Det indebærer pasning og pleje af patienter med nyresygdomme og komplikationer hertil. Det kan bl.a. være infektioner, udredning af ny patient, komplikationer til dialyse, eller mindre elektive behandlinger og indgreb.

Med tiden, som dine kompetencer stiger og du får mere rutine i specialet, så kan du varetage kontaktsygeplejen for 3-4 patienter.

Hverdagen

Du vil opleve, at vi alle mødes om morgenen i en dagvagt, laver fælles morgen-tjek-ind, og hvis der er en der har en dårlig dag, så hjælper vi hinanden til, at det kan blive en god dag for os alle. Patienterne er fordelt, og vi starter med at gå ud og hilse på dem. Så går det ellers løs, med patienter der skal i Hæmodialysen, til diverse undersøgelser og stuegang. Du er ansvarlig for pleje og behandling af dine egne patienter, som du sparrer om i dit team. Der er altid en kollega du kan spørge, når du kommer i tvivl.

Du vil i tæt samarbejde med din mentor yde grundlæggende og kompleks nefrologisk sygepleje.

Jeg er blevet taget godt imod. Det bliver forklaret, det der er nyt for mig. Det er dejligt at følges med én. Alle vil gerne hjælpe” Kristiana, startet 17. oktober 2022

Du kommer til at kende dine patienter godt

80 % af dem er kronikere. Du danner relationer, som betyder noget, og som du kan bygge videre på. Vi er en lille sengeafdeling, hvor patienterne er i gennemsnit 4,8 dage. Når vi går hjem om eftermiddagen, så ved vi, at det næsten altid er det samme antal, der er der næste dag.

Mere til dig

Du har mulighed for indflydelse på din vagtplan. Vi arbejder hver 3. weekend i 8-timersvagter, og i blandede vagter. Vagtplanen kan tilpasses dit privatliv.

Studerende forbliver her som timelønnede, og 50 % af vores sygeplejersker er tidligere studerende i afdelingen. Nu har de været her i flere år som sygeplejersker

”Vi har et godt uddannelsesmiljø. Vores kollegaer er gode til at tage sig af de studerende. De bliver set som en ressource og en mulighed for faglig udvikling i personalegruppen” Laila, klinisk underviser 23 år i afdelingen.

Kunne det være til dig?

Så send en sms til vores oversygeplejerske Mette Uysal tlf. 21 26 62 53. Hun kan ringe tilbage, eller sætte dig i kontakt med en sygeplejerske, hvis du vil høre mere. Du er også velkommen til at komme forbi afdelingen og se hvordan her ser ud.

Tjek os ud på intagram@afdelingfornyresygdomme

Ellers så sender du bare din ansøgning via denne hjemmeside. Vi holder løbende samtaler, så det er først til mølle-princippet der gælder.

Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der ikke har en dansk uddannelse, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden have bestået en danskprøve (Danskuddannelse 3, som svarer til 9. klasses afgangseksamen) eller som minimum kunne bestå prøven senest 1 år efter ansættelsen, eller have opnået tilsvarende sprogkompetencer i dansk på anden vis. Danskprøven skal bestås med samme karakterkrav, som Sundhedsstyrelsen kræver af sundhedspersonale fra lande uden for EU, for at de kan få dansk autorisation.

Kilde: Jobnet.dk


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Sygeplejerske", og befinder sig i kategorien "Sundhed og forskning".

Arbejdsstedet er beliggende i Herlev.

Jobbet er oprettet på vores service den 10.11.2022, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Sygeplejerske
  • Herlev
  • Tirsdag den 13. december 2022

Lignende jobs

  • Medarbejder med sundhedsfaglig baggrund

    Fri kontakt
    Vi gør en forskel for den enkelte! Daghjemmet Landsbyen i Karlslunde søger en kollega. Med vores tilstedeværelse, nærvær og engagement forholder vi os til dagens opgaver, og er konstant i udvikling. Vores hovedfokus er, at gør en forskel for den enkelte daghjemsgæst.
    • Sygeplejerske
    • Greve
    Få mere info
  • aftenvagt i hjemmeplejen Greve

    Fri kontakt
    Om jobbet. Som social og sundhedsassistent eller social og sundhedshjælper i hjemmeplejen får du det faglige ansvar for faste borgere. Som social og sundhedsassistent er du tovholder på de komplekse forløb, og du fungerer som sparringspartner for social og sundhedshjælperne.
    • Sygeplejerske
    • Greve
    Få mere info
  • Visitationen i Greve Kommune

    Fri kontakt
    Visitationen søger to nye kollegaer til en fast stilling på 37 timer og et vikariat på 32 timer, med mulighed for fastansættelse. I Visitationen er vi 5 socialrådgivere som primært arbejder med vurdering og Screening af de underretninger vi modtager, hvor viinddrager børn/ungeog partshører for vurdering af støttebehov.
    • Sygeplejerske
    • Greve
    Få mere info
  • Udekørende Hjemmesygeplejerske i Primær Dagvagt me...

    Fri kontakt
    På grund af den demografiske udvikling og de kommende år med vores vigtige arbejde med både ældre- og sundhedsreform, er vi på udkig efter flere dygtige sygeplejersker til vores team. Hvis du trives på en arbejdsplads med stærke faglige kompetencer og ressourcestærke kollegaer, så er det hos os, du skal søge job.
    • Sygeplejerske
    • Greve
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som sygeplejersker i Herlev

Herunder ser du udviklingen i udbudte sygeplejerske i Herlev over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal sygeplejersker.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte sygeplejersker i Herlev over tid

Dato Alle jobs som sygeplejersker
6. februar 2025 11
5. februar 2025 11
4. februar 2025 10
3. februar 2025 10
2. februar 2025 9
1. februar 2025 9
31. januar 2025 11
30. januar 2025 10
29. januar 2025 9
28. januar 2025 8
27. januar 2025 9
26. januar 2025 9
25. januar 2025 9
24. januar 2025 9
23. januar 2025 9
22. januar 2025 10
21. januar 2025 11
20. januar 2025 13
19. januar 2025 17
18. januar 2025 17
17. januar 2025 17
16. januar 2025 16
15. januar 2025 18
14. januar 2025 19
13. januar 2025 19
12. januar 2025 19
11. januar 2025 19
10. januar 2025 21
9. januar 2025 19
8. januar 2025 17
7. januar 2025 16