Rekrutteringsfirma

Finans

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Hele Danmark

Finansiel Controller
Elektro-Isola søger en proaktiv, regnskabsmæssig stærk og analytisk controller, der kan fungere som sparringspartner for CFO og support for bogholderiet.
Vil du være med til at løfte økonomifunktionen?
Elektro-Isola har i 2020 ansat en ny direktør, der i samarbejde med bestyrelsen har udviklet en strategiplan, der skal løfte virksomheden til næste niveau. Til at udvikle økonomifunktionen har virksomheden ansat en ny CFO, der får brug for en controller til at hjælpe med at sikre denne udvikling. Som controller får du reference til og tæt sparring med CFOen, og du får en central rolle ift. at videreudvikle virksomhedens økonomifunktion med fokus på den finansielle rapportering. Målet er at udvikle den finansielle rapportering, så processerne optimeres og automationsgraden øges. Du skal således være med til at drive opbygningen af nye metoder til at skabe en skarp og forretningsunderstøttende controlling funktion, som kan bidrage med beslutningsgrundlag samt driftsmæssige analyser til virksomhedens ledere mv.
Hverdagen byder på et bredt spekter af opgaver som f.eks.:
  • Månedsluk samt udarbejdelse af månedsregnskab til ledelse og bestyrelse
  • udarbejdelse af diverse månedsrapporter
  • fagligt ansvar for bogholderiet
  • ansvar for revision i samspil med resten af afdelingen
  • sikre korrekte data i Navision og videreudvikle PowerBI
  • udtænkning og implementere af ny månedsrapporteringsproces i samarbejde med CFO
  • opbygning af nye smarte forretningsgange samt procedurer for controlling og rapportering
  • afdækning og implementering af optimeringsmuligheder i hele finansorganisationen

  • Herudover vil du blive involveret i udarbejdelse af forskellige ad-hoc opgaver indenfor controlling, analyse mm.

    Om dig
    Du har fx en kommerciel videregående uddannelse som bachelor, kandidat eller tilsvarende, og gerne et par års erfaring fra en økonomifunktion eller fra revisionsbranchen. Du er stærk på den finansielle del og har interesse for forretningen. Herudover har du en naturlig nysgerrighed samt øje for optimering og automatisering, og ynder at gå forrest med dine initiativer og ideer for at sikre så optimale løsninger som muligt. Du er analytisk stærk og god til at se det store billede, men du evner også at grave dig ned i detaljerne, når opgaverne kræver det.
    Som person er du positiv, engageret og serviceminded. Du har let ved at kommunikere med kolleger og samarbejdspartnere på alle niveauer, og er vant til tværfagligt samarbejde.
    Endvidere er du superbruger af Microsoft Office produkterne, især Excel og behersker dansk og engelsk i skrift og tale. Du må gerne have erfaring med PowerBI eller andre BI systemer.

    Elektro-Isola tilbyder
    Virksomheden er med god grund kendt som en god arbejdsplads, hvor mange medarbejdere har lang anciennitet. Virksomheden har fokus på den enkelte medarbejder, et godt arbejdsmiljø og høj trivsel.
    I jobbet får du stor mulighed for at sætte dit præg på den fremtidige økonomifunktion, på hverdagen i afdelingen og du får gode muligheder for at udvikle dig fagligt.

    Din ansøgning
    Finder du dette job interessant, så send din ansøgning via vores hjemmeside. Venligst bemærk, at vi sender svar til den e-mail du sender din ansøgning fra. Hvis du har spørgsmål så kontakt venligst konsulent Allan Karsberg på tlf.: + 45 2113 2169 eller på e-mail [email protected].

    Geografi
    Vejle


    Information og data

    Denne ledige stilling har jobtypen "Økonom", og befinder sig i kategorien "Økonomi og jura".

    Arbejdsstedet er beliggende i Hele Danmark

    Jobbet er oprettet på vores service den 8.4.2022, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

    Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
    • Økonom

    Lignende jobs

    Statistik over udbudte jobs som økonomer i Hele Danmark

    Herunder ser du udviklingen i udbudte økonom i Hele Danmark over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal økonomer i Hele Danmark.

    Se flere statistikker her:
    Statistik over udbudte økonomer i Hele Danmark over tid

    Dato Alle jobs som økonomer
    6. februar 2025 263
    5. februar 2025 256
    4. februar 2025 246
    3. februar 2025 246
    2. februar 2025 234
    1. februar 2025 241
    31. januar 2025 231
    30. januar 2025 224
    29. januar 2025 216
    28. januar 2025 212
    27. januar 2025 208
    26. januar 2025 210
    25. januar 2025 210
    24. januar 2025 210
    23. januar 2025 209
    22. januar 2025 214
    21. januar 2025 209
    20. januar 2025 220
    19. januar 2025 240
    18. januar 2025 242
    17. januar 2025 246
    16. januar 2025 247
    15. januar 2025 261
    14. januar 2025 260
    13. januar 2025 260
    12. januar 2025 273
    11. januar 2025 275
    10. januar 2025 277
    9. januar 2025 283
    8. januar 2025 293
    7. januar 2025 281