Service Business Partner

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Hele Danmark

SERVICE BUSINESS PARTNER


For vores kunde – M&J RECYCLING i Horsens - søges en internationalt erfaren Service Business Partner, som vil få ansvaret for at vedligeholde og udvikle virksomhedens service partnere på globalt niveau.

VIRKSOMHEDEN


M&J RECYCLING er en produktionsvirksomhed med speciale i at levere anlæg til at neddele forskellige affaldstyper, så de kan indgå i en videre genanvendelse.

Virksomheden har en mere end 160 år lang historie som hæderkronet industrivirksomhed i Horsens. I 1988 blev de første affaldsneddelere udviklet, og i 2009 blev virksomheden en del af den finske koncern Metso Corporation, hvilket blev startskuddet til en stærk etablering på verdensmarkedet for affaldshåndtering.

I 2021 blev virksomheden overtaget af den finske familieejede kapitalfond Ahlström Capital, hvilket har betydet en ny og selvstændig rebranding under navnet M&J RECYCLING. Det har samtidigt givet et stærkt afsæt til at realisere større markedsandele på et hastigt voksende verdensmarked.

Yderligere information findes på www.mjrecycling.com.

STILLINGEN


Stillingen som Service Business Partner er en ny funktion i serviceafdelingen, hvor du vil få ansvaret for, at M&J service partnere i primært EMEA, Asien og America performer på det niveau, som er defineret i M&J Service Partner Program.

Det indebærer løbende assessments af såvel nye som eksisterende partnere, så virksomhedens kunder overalt i verden oplever en ensartet og høj kvalitet i løsningen af aktuelle serviceopgaver.

Du sikrer den ønskede kvalitet gennem skarpt definerede krav til de udvalgte partnere, samt en struktureret support i form af uddannelse, daglig support og en veldefineret ansvarsfordeling i forhold til den udførte service.

Dine primære ansvarsområder er således:

  • At definere kravene til M&J service partnere i de definerede territorier.
  • At sikre en ensartet høj kvalitet hos alle partnere.
  • At identificere nye service partnere i relevante markeder.
  • At etablere det nødvendige aftalegrundlag med de valgte partnere.
  • At være primær ”point of contact” i virksomheden for service partnere, som har akutte udfordringer eller behov for særlig støtte.

Du skal forvente en rejseaktivitet på 25-30 dage om året.

KANDIDATEN


Du er en selvstændig og ekstrovert person, som motiveres af at gennemføre forandringer og etablere nye strukturer og processer.

Du har et internationalt udsyn og gerne kendskab til fremmede kulturer.

Du motiveres af at etablere nye netværk og relationer, og du bevarer overblikket, også når kritiske situationer opstår. Du har ikke noget problem med at være den primære ”go-to-guy”, når et problem opstår ude på markedet.

Som ansvarlig for en ny funktion, forventes du at udvise initiativ og tage ansvar for opgaven, gerne med godt humør og en passion for at gå efter høj kvalitet.

Professionelt er du karakteriseret ved at

  • Have minimum 3 års erfaring med internationalt salg, marketing eller lignende.
  • Have erfaring med kundeservice.
  • Være stærk i forhandlingssituationer.
  • Kunne håndtere mange bolde i luften, samtidigt med at sagerne bliver lukket.
  • Beherske engelsk på professionelt niveau, såvel mundtligt som skriftligt. Det vil være en bonus, hvis du også behersker noget fransk eller tysk – det er dog ikke et krav.

Som person er du karakteriseret ved at

  • Have et stort drive og en stærk holdånd.
  • Være generelt service-minded.
  • Være udadvendt med gode kommunikationsevner.
  • Være struktureret og metodisk i din tilgang til opgaverne.
  • Kommunikere åbent og direkte med kolleger, kunder og samarbejdspartnere.
  • Trives i et uformelt, men ambitiøst og dynamisk miljø.
  • Trives med korte og hurtige beslutningsveje.

VIRKSOMHEDEN TILBYDER


Virksomheden tilbyder dig at blive en del et stærkt team, med en uformel tilgang til at yde professionel service. Du vil endvidere opleve en høj grad af frihed og ansvar, samt et godt socialt klima.

Du tilbydes en lønpakke, som består af

  • Fast gage
  • Bonus
  • Pensions- og sundhedsordning

TILTRÆDELSE


Ønsket tiltrædelse hurtigst muligt, men der ventes gerne på den rette.

BESKYTTELSE AF PERSONDATA



Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i Hele Danmark

Jobbet er oprettet på vores service den 24.10.2023, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Øvrige

Lignende jobs

  • SAWO A/S - Fabrikschef

    Fri kontakt
    Vil du stå i spidsen for at videreudvikle vores fabrik i Støvring, så kunne dette spændende job være lige noget for dig! Til en nyoprettet stilling søger vi en fabrikschef, der vil bringe vores produktion og lastbilmonteringer op på Industri 4.0 niveau, og vi er allerede godt i gang med hele digitaliseringsprocessen.
    • Øvrige
    • Støvring
    Få mere info
  • Breakfast Host, deltid, Scandic Spectrum

    Fri kontakt
    Er du smilende, imødekommende, får ting til at ske og spreder god energi, så tror vi på, at du er vores nye Breakfast Host på Scandic Spectrum. Vi ved, at du ta’r ansvar og har ro i maven med det fulde overblik. Du er god til at byde vores gæster velkommen til morgenmaden med et smil og bidrager til en god start på dagen.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Conference Host, fuldtid, Scandic Spectrum

    Fri kontakt
    Griber du mulighederne, har overblik og er god til at guide vores gæster, så tror vi på, at du er vores nye Conference Host på Scandic Spectrum. Vi ved, at du brænder for at gøre en forskel og har fokus på detaljerne. Og vi ved, at du får tingene til at ske og gerne sætter overliggeren lidt højere for at skabe en succes.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Conference Host, fuldtid, Scandic Copenhagen

    Fri kontakt
    Griber du mulighederne, har overblik og er god til at guide vores gæster, så tror vi på, at du er vores nye Conference Host på Scandic Copenhagen. Vi ved, at du brænder for at gøre en forskel og har fokus på detaljerne. Og vi ved, at du får tingene til at ske og gerne sætter overliggeren lidt højere for at skabe en succes.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i Hele Danmark

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i Hele Danmark over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige i Hele Danmark.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte øvrige i Hele Danmark over tid

Dato Alle jobs som øvrige
3. februar 2025 3972
2. februar 2025 4012
1. februar 2025 4089
31. januar 2025 4214
30. januar 2025 4173
29. januar 2025 4115
28. januar 2025 4093
27. januar 2025 4047
26. januar 2025 4015
25. januar 2025 4036
24. januar 2025 4049
23. januar 2025 3978
22. januar 2025 3938
21. januar 2025 3877
20. januar 2025 3895
19. januar 2025 3943
18. januar 2025 3953
17. januar 2025 3950
16. januar 2025 3862
15. januar 2025 3850
14. januar 2025 3780
13. januar 2025 3744
12. januar 2025 3884
11. januar 2025 3899
10. januar 2025 3942
9. januar 2025 3848
8. januar 2025 3820
7. januar 2025 3757
6. januar 2025 3834
5. januar 2025 4054
4. januar 2025 4076