Student til KL's Omstillings- og Udviklingsenhed

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Studiejob - København S

Brænder du for at understøtte kommunernes arbejde med at løfte effektiviseringsdagsordenen, og har du lyst til at få indsigt i arbejdet i en af Danmarks mest centrale interesse- og arbejdsgiverorganisationer?

Vi søger en dygtig, struktureret og analysestærk student som forstår sig på tal og regneark og som samtidig kan strukturere, opsamle og formidle viden på en let forståelig måde til gavn for kommunerne. Hvis det er dig – så er du måske vores nye student!

Om KL’s Omstillings- og Udviklingsenhed
KL’s Omstillings- og Udviklingsenhed arbejder med at understøtte kommunerne i at omstille og udvikle den kommunale drift med henblik på at effektivisere og skabe økonomisk råderum til mere velfærd. Vi arbejder med en bred vifte af aktiviteter og tilbud til kommunerne, herunder udarbejdelse af værktøjer, analyser og inspirationsmateriale samt afholdelse af oplæg, netværk og konferencer. Som student vil du således få mulighed for at arbejde med afvekslende opgaver og få indblik i flere forskellige kommunale fagområder. Læs mere om Omstillings- og Udviklingsenheden her.

Omstillings- og Udviklingsenheden er integreret i KL's Økonomisk Politiske Center (ØPC), som hvert år forhandler økonomiaftalen mellem regeringen og KL, der sætter den økonomiske ramme for en stor del af den danske velfærd. Det betyder, at mange af enhedens opgaver udføres sammen med resten af kontorets konsulenter og studenter.

Arbejdsmiljøet er kendetegnet ved et fladt hierarki, en uformel tone og ved frihed under ansvar. Som studenterhjælper vil du have rig mulighed for at byde ind med dine ideer, input og overvejelser, ligesom du vil være en del af det sociale fællesskab i kontoret. Du vil også være en del af den samlede studentergruppe i Økonomisk Politisk Center, der består af ca. seks studentermedhjælpere, samt studenternetværket for alle studenter i KL. KL tilbyder desuden mange sociale aktiviteter såsom vinklub, sportsaktiviteter, musikband m.fl., samt adgang til fitness og fysioterapeut.

Om stillingen
Du vil indgå i tæt samarbejde med kontorets konsulenter og studenter, og vil bl.a. varetage følgende opgaver:
  • Udarbejde deskriptive analyser til brug i oplæg, rapporter og andet informationsmateriale (primært i Excel)
  • Indsamle og formidle gode kommunale erfaringer og cases – fx via artikler i nyhedsbrev, inspirationsmateriale og opslag på sociale medier
  • Udarbejde web-baserede spørgeskemaundersøgelser og analysere resultaterne fra disse (SurveyXact)
  • Bistå med planlægning og afvikling af konferencer, netværk og workshops
  • Udarbejde og opdatere benchmarkingværktøjer og rapporter i Power BI og Excel
  • Dialog med private og kommunale praktikere, fx i forbindelse med udarbejdelse af eller opfølgning på undersøgelser og analyser.


Vi forventer, at du:
  • Har minimum 1,5 år tilbage som studerende på en samfundsvidenskabelig uddannelse, fx stud.scient.pol., stud.polit. el.lign.
  • Har gode skriftlige formidlingsevner
  • Har flair for tal og interesse for at formidle kvantitative analyseresultater (primært deskriptive analyser)
  • Har gode organisatoriske kompetencer
  • Arbejder selvstændigt, initiativrigt og fleksibelt
  • Har gode samarbejdsevner, er grundig og tager ansvar for eget arbejde
  • Motiveres af at varetage forskelligartede opgaver, hvor der bringes flere kompetencer i spil – fx både kvalitative og kvantitative kompetencer samt organisatoriske evner
  • Har solidt kendskab til Office-pakken, herunder særligt godt kendskab til Excel.


Det er en fordel, hvis du har erfaring med eller interesse for at arbejde med Power BI og SurveyXact. Erfaring fra tidligere jobs er ligeledes en fordel, men ikke et krav.

Løn- og ansættelsesforhold
Stillingen ønskes besat hurtigst muligt. Løn og ansættelsesvilkår følger gældende overenskomst.

Arbejdstiden er som udgangspunkt 15-20 timer om ugen. Der er dog gode muligheder for at koordinere internt i enheden, hvorfor arbejdstiderne er fleksible og i vidt omfang vil kunne tage hensyn til eksamenslæsning.

Ansøgning
Hvis du er interesseret i at blive vores nye kollega, så send din ansøgning (max. 1 side), CV og karakterudskrifter senest søndag d. 16. maj 2021. Vi forventer at afholde samtaler d. 21. maj 2021.

KL opfordrer alle interesserede uanset personlig baggrund til at søge vores ledige stillinger.

Kilde: Jobnet.dk


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Øvrige", og befinder sig i kategorien "Øvrige stillinger".

Arbejdsstedet er beliggende i København S.

Jobbet er oprettet på vores service den 27.4.2021, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Øvrige
  • København S
  • Søndag den 16. maj 2021

Lignende jobs

  • Breakfast Host, deltid, Scandic Spectrum

    Fri kontakt
    Er du smilende, imødekommende, får ting til at ske og spreder god energi, så tror vi på, at du er vores nye Breakfast Host på Scandic Spectrum. Vi ved, at du ta’r ansvar og har ro i maven med det fulde overblik. Du er god til at byde vores gæster velkommen til morgenmaden med et smil og bidrager til en god start på dagen.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Conference Host, fuldtid, Scandic Spectrum

    Fri kontakt
    Griber du mulighederne, har overblik og er god til at guide vores gæster, så tror vi på, at du er vores nye Conference Host på Scandic Spectrum. Vi ved, at du brænder for at gøre en forskel og har fokus på detaljerne. Og vi ved, at du får tingene til at ske og gerne sætter overliggeren lidt højere for at skabe en succes.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • Conference Host, fuldtid, Scandic Copenhagen

    Fri kontakt
    Griber du mulighederne, har overblik og er god til at guide vores gæster, så tror vi på, at du er vores nye Conference Host på Scandic Copenhagen. Vi ved, at du brænder for at gøre en forskel og har fokus på detaljerne. Og vi ved, at du får tingene til at ske og gerne sætter overliggeren lidt højere for at skabe en succes.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info
  • HR-administrator til kursus og uddannelse

    Fri kontakt
    HR-administrator til kursus og uddannelse i København. Du er grundig til fingerspidserne og har et stort planlægningsgen. Du holder af at være i kontakt med og koordinere med mange forskellige mennesker på alle niveauer.
    • Øvrige
    • København
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som øvrige i København S

Herunder ser du udviklingen i udbudte øvrige i København S over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal øvrige.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte øvrige i København S over tid

Dato Alle jobs som øvrige
6. februar 2025 62
5. februar 2025 61
4. februar 2025 62
3. februar 2025 56
2. februar 2025 63
1. februar 2025 64
31. januar 2025 67
30. januar 2025 70
29. januar 2025 65
28. januar 2025 66
27. januar 2025 64
26. januar 2025 66
25. januar 2025 66
24. januar 2025 66
23. januar 2025 66
22. januar 2025 64
21. januar 2025 64
20. januar 2025 64
19. januar 2025 67
18. januar 2025 68
17. januar 2025 67
16. januar 2025 66
15. januar 2025 67
14. januar 2025 66
13. januar 2025 65
12. januar 2025 69
11. januar 2025 69
10. januar 2025 68
9. januar 2025 63
8. januar 2025 60
7. januar 2025 63