Brænder du som pædagog for et job i børnehaven, så søger vi dig!

Denne stilling er desværre ikke længere ledig.
Se alle ledige stillinger

Storkøbenhavn

Vi søger en pædagog - hvis du brænder for et job i børnehaven, så søger vi dig til Børnehuset Kongshvile



Vi søger en uddannet pædagog til Kongshviles børnehaveteam. Børnehaven består af ca. 32 børn i alderen 3-5 år, 4 pædagog (inkl. dig) og
en pædagogmedhjælper. Stillingen er på 34 timer ugentligt og ønskes besat 1. januar eller evt. 1. februar 2021. Nyuddannede er også meget velkomne til at søge stillingen.

Vær opmærksom på, at du bliver ansat i børnehuset, hvilket betyder, at du også har kontakt til vuggestuen.

Stillingen skal søges af en uddannet pædagog, som kan arbejde selvstændigt, besidder evnen til at dokumentere det pædagogiske arbejde skriftligt og have lyst til nye og spændende udfordringer. Vi har brug for en pædagog, som har interesse i, eller mod på, at lære at arbejde med DAP – Didaktisk Anvendt Pædagogik – som kort beskrevet er en metode, der sikrer børn i trivsel, læring og udvikling med afsæt i vores børne- og skolepolitik i Gladsaxe Kommune.

Børnehuset Kongshvile er en del af områdeinstitution Stengård, der består af 6 børnehuse og en områdeleder.

Kongshvile er et børnehus med ca. 50-55 børn, 7 pædagoger, 1 pædagogisk assistent, 2 pædagogmedhjælpere, 1 leder og en køkkenassistent. Her arbejdes med høj energi og et stort engagement udført af medarbejdere med et højt ambitions- og fagligt niveau.

Organisationen er tilrettelagt således, at nærvær, leg og læring med børn er meget højt prioriteret. Vi arbejder struktureret og har fastlagt tid til planlægning, refleksion, dokumentation og evaluering. Vi arbejder ud fra et fælles og gennemdrøftet barne-læringssyn. Desuden er det pædagogiske læringsmiljø og indretningen i huset en integreret del af vores dagligdag. Anerkendende tilgang til børn er en selvfølgelighed.

I Gladsaxe Kommune er der meget fokus på det pædagogiske arbejde for alle børn.

Medarbejdernes trivsel prioriteres højt. Vi vægter et godt personalesamarbejde i dagligdagen med en god og ordentlig tone og kommunikation. Vi hjælper altid hinanden i både børnehave og vuggestue og ser os selv som ét hus.

Vi har adresse tæt på Radiomarken og Bagsværd Sø samt er medlem af Gladsaxe Natur og Sejlklub. Disse dejlige omgivelser bruger vi ofte sammen med børnene.

Gladsaxe Kommune tilbyder fri adgang til svømmehal, løbeklub m.m. samt skattefri offentlig transport. Vi har desuden en feriefond, hvor det er muligt at leje sommerhuse og ferieboliger i ind- og udland til fornuftige priser.

Vi forventer, at du


  • Er uddannet pædagog og har interesse for videreudvikling
  • Vil arbejde målrettet med DAP og børnehusets struktur
  • Du skal have faglig interesse i børn fra 3-6 år og deres udvikling
  • Har lyst til at fungere som sparringspartner til dine nye kolleger, og at du kan se muligheder frem for begrænsninger
  • Vil indgå med engagement og loyalitet
  • Har gå på mod og tilkendegiver dine synspunkter
  • Er handlekraftig og har gode samarbejds- og kommunikationsevner i såvel relationen med personalegruppen, som i forældresamarbejdet
  • Har et godt overblik, og kan få dagene til at glide, selvom der kan være udfordringer
  • Er åben, lyttende og imødekommende
  • Kan/eller har lyst til at arbejde med IT samt billeddokumentation
  • Vil udvikle vores børnehus i henhold til de krav, Gladsaxe Kommunes målsætning stiller til institutionernes værdigrundlag

Løn- og ansættelsesvilkår


Efter overenskomst og forhåndsaftale med BUPL.

Vil du vide mere


Er du velkommen til at kontakte Berit Gjerlufsen, leder af børnehuset Kongshvile på telefon 45 88 26 08 for flere informationer eller rundvisning i vores børnehuse.

Besøg vores hjemmeside gladsaxe.dk/kongshvile og læs meget mere om børnehuset og det pædagogiske arbejde.

Ansøgning



Vi skal have ansøgningen senest 22. november 2020.

Vi gør opmærksom på, at vi løbende indkalder kandidater til samtale, hvorfor annoncen vil blive liggende på nettet indtil stillingen er besat.

Gladsaxe er den første kommune i Danmark, der har indarbejdet FN’s verdensmål i alt, hvad vi gør. Med verdensmålene som ramme arbejder vi for social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed og grøn omstilling. Det gør vi, fordi vi ønsker at gøre en forskel lokalt, der bidrager til en bæredygtig udvikling globalt.
Du kan læse mere om vores arbejde med FNs verdensmål i Gladsaxestrategien.


I Gladsaxe Kommune har vi røgfri arbejdstid.


Information og data

Denne ledige stilling har jobtypen "Pædagog", og befinder sig i kategorien "Undervisning".

Arbejdsstedet er beliggende i Storkøbenhavn

Jobbet er oprettet på vores service den 30.10.2020, men kan have været deaktiveret og genaktiveret igen.

Dagligt opdateret: Dette job opdateres dagligt ud fra jobudbyderens hjemmeside via vores søgemaskineteknologi og er aktivt lige nu.
  • Pædagog
  • Storkøbenhavn
  • Søndag den 22. november 2020

Lignende jobs

  • Pædagog – er klublivet noget for dig?

    Fri kontakt
    Vil du kombinere pigers trivsel og udeliv? Så slut dig til fritidsklubben med Danmarks (måske) fedeste rammer, hvor børn og unge fra alle samfundslag mødes! ”Du får meget frie hænder til at starte de aktiviteter, du og børnene synes er sjove. Samtidig har du fantastiske rammer og udeareal til rådighed.
    • Pædagog
    • Greve
    Få mere info
  • Arenaskolen søger pædagog

    Fri kontakt
    Arenaskolen søger en uddannet pædagog som aktivt kan medvirke til, at Arenaskolen fortsat er en skole og SFO som: Skaber tryghed og bevægelse i vores progressive læringsmiljøer, samt understøtter den profil, der allerede er en integreret del af vores virkelighed.
    • Pædagog
    • Greve
    Få mere info
  • Kernehuset søger uddannet personale til vores vugg...

    Fri kontakt
    I Kernehuset er andelen af uddannet personale høj og alle medarbejdere er dedikeret om kvaliteten i børnehøjde. Vores pædagogiske ståsted bygger på fællesskabet og er funderet på et solidt fundament både at stå på og arbejde ud fra. Alle skal have de bedste muligheder for nærvær, udviklingsmuligheder og sammenhængskraft.
    • Pædagog
    • Greve
    Få mere info
  • Pædagoger 33-37 timer søges til Marte meo institut...

    Fri kontakt
    Vi søger 2 glade, nærværende og stabile pædagoger, som har begge fødder på jorden, er frisk på leg og klar til at være en del af vores team. Damhuset er et stort hus, fordelt på to matrikler. Afdeling Dammen som har 38 vuggestuebørn og 60 børnehavebørn, og afdeling Damager med 12 vuggestuebørn og 39 børnehavebørn.
    • Pædagog
    • Greve
    Få mere info

Statistik over udbudte jobs som pædagoger i Storkøbenhavn

Herunder ser du udviklingen i udbudte pædagog i Storkøbenhavn over tid. Bemærk at jobs der ikke har en bestemt geografi ikke er medtaget i tabellen. I den første kolonne ser du datoen. I den næste kolonne ser du det samlede antal pædagoger i Storkøbenhavn.

Se flere statistikker her:
Statistik over udbudte pædagoger i Storkøbenhavn over tid

Dato Alle jobs som pædagoger
6. februar 2025 367
5. februar 2025 366
4. februar 2025 351
3. februar 2025 345
2. februar 2025 345
1. februar 2025 352
31. januar 2025 357
30. januar 2025 345
29. januar 2025 343
28. januar 2025 338
27. januar 2025 343
26. januar 2025 364
25. januar 2025 368
24. januar 2025 370
23. januar 2025 387
22. januar 2025 387
21. januar 2025 400
20. januar 2025 393
19. januar 2025 403
18. januar 2025 415
17. januar 2025 407
16. januar 2025 405
15. januar 2025 420
14. januar 2025 401
13. januar 2025 395
12. januar 2025 417
11. januar 2025 413
10. januar 2025 396
9. januar 2025 415
8. januar 2025 401
7. januar 2025 375